Spektakl - 11 listopada

 

 

 

11 listopada 1918 r -to przełomowy dzień w dziejach Europy i Polski. Wybuch I wojny światowej dał Polakom szansę na odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. 11 listopada – dzień szczególny dla wszystkich Polaków, spełniły się marzenia wielu pokoleń o wolności. Nawet tak długi  okres niewoli nie załamał narodu polskiego, przetrwaliśmy dzięki naszej kulturze, historii, tradycji i religii.

 

 

 

 

 

 

Szkoła polska w Aulnay sous Bois z zaszczytem wzięła udział w uroczystych  obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podjęliśmy wiele inicjatyw dla uczczenia tak ważnej rocznicy. Podczas różnych uroczystości organizowanych przez naszą szkołę uczniowie przygotowali ciekawe programy artystyczne. Przeprowadzono quizy z wiedzyo Polsce, konkursy plastyczne i literackie o tematyce niepodległościowej.

W ramach akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej” wspólnie odśpiewaliśmy hymn polski „Mazurek Dąbrowskiego, wszystkie 4 zwrotki. Poprzez wydarzenia o charakterze patriotycznym oraz aktywny udział całej społeczności szkolnej staramy się wzmacniać wśród uczniów, rodziców oraz tutejszej Polonii poczucie tożsamości narodowej, przywiązanie do historii oraz do dziedzictwa poprzednich pokoleń.

 

 

 

 

Wspólnota polonijna z regionu Aulnay sous Bois bardzo ciekawie zaplanowała tegoroczne obchody odzyskania niepodległości przez Polskę. Święto Szkoły „ W drodze do niepodległości” zapoczątkowało cykl wydarzeń poświęcony jubileuszowi. W czerwcu uczestniczyliśmy w kolejnej edycji „Święto Europy”, które w tym roku zdominowane było przez polskie barwy i polskie święto. W październiku uczestniczyliśmy w biesiadzie patriotycznej „Radosne Świętowanie -  Droga do Niepodległości” (projekt współfinansowany w ramach funduszy polonijnych MSZ RP).

 

 

 

 

 

A zwieńczeniem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę był udział naszej szkoły w tygodniu francusko-polskim zorganizowanym przez E. Duda i Stowarzyszenie Wisła, który obfitował w wydarzenia kulturalne (wystawy, koncerty). Uczniowie naszej szkoły dołożyli starań, by uświetnić finał tego przedsięwzięcia – wystąpili na scenie teatru Jacques Prevert w Aulnay sous Bois.

Występ rozpoczął się pięknym polonezem, w dalszej kolejności uczniowie zaprezentowali klasykę polskiej poezji (Mickiewicza, Kochanowskiego) i muzyki rozrywkowej (utwory Maryli Rodowicz oraz Marka Grechuty). Całość bardzo poruszyła publiczność.

 

Cieszymy się bardzo, że nasi uczniowie mogli wystąpić w spektaklu artystycznym 11 listopada, w tym szczególnym dla wszystkich Polaków dniu, a tym samym przyczynić się do promowania  polskiej kultury we Francji. Jesteśmy przekonani, że wspólnie udało nam sie przybliżyć historię Polski zarówno tutejszej Polonii, jak i mieszkającym na tym terenie Francuzom oraz zachęcić wszystkich do odkrywania bogactwa kultury polskiej.